Archilab | Hřebenka

Hřebenka

Vila na Hřebenkách – rekonstrukce

Pěkná předválečná moderní vila na svahu s překrásným výhledem do údolí Prahy. Jižní bohatě prosklená fasáda však osvětluje jen polovinu dispozice. Za středovou zdí je temno, chladno. Tato nevyváženost ve směru jih – sever je to první, čeho si všimnete. Jinak má dům ale výbornou energii, říká o sobě, že chce přestavět, aby mohl být lepší. Odstraňují se příčky, proměňují se funkce místností. Středová zeď se nahrazuje skleněnou přepážkou. Do severní části poprvé vniká slunce. Původně nehostinné prostory ožívají.
Postupně se řeší i zahrada s opěrnou zdí místo plotu, přestavují se garáže a vjezdová rampa. Zvenčí nemají být změny příliš patrné. Jezdí se po celé republice a na místě porovnávají stavební materiály. Jejich textura, barevnost, schopnost přizpůsobit se místu.
Byty jsou navrhovány jako nájemní.

Investoři jsou inteligentní lidé s přehledem v oboru. Spolupráce byla příjemná. Kvalita nemusela být vysvětlována. Naopak investor byl občas v požadovaných úpravách i radikálnější. Smysluplné byť dražší bylo vždy upřednostněno před polořešením. Odlévaly se madla a kličky, posuzovány nebyly jen vizuální hodnoty, ale i taktilní vlastnosti předmětů, jejich vůle k autentickému projevu. To představovalo velmi radostnou dimenzi spolupráce.

Autor: Martin Řežábek, projekt 2006, realizace 2008

Užitná plocha: 460 m2 + 50 m2 garáž, celkem 510 m2
Zastavěná plocha: 200 m2 + 50 m2 garáž, celkem 250 m2
Obestavěný prostor: 2500 m3

PROJEKTY