Archilab | Saunové centrum

Saunové centrum

Pozemek, na kterém lázně stojí je v současné době v majetku SŽDC. Majitelem byl vyhodnocen jako přebytečný a je zařazen mezi majetek k prodeji veřejnou soutěží.

Pozemek je v unikátní pozici na hranici mezi Prahou 1 a Prahou 3. Má výbornou pěší dostupnost, leží dále na populární cyklistické stezce, která vede po temeni zaniklé železniční trati pod Vítkovem.

V docházkové vzdálenosti je také placené hlídané parkoviště.

Pozemek je cenný unikátním výhledem na centrální město, za kterým se objevuje Pražský hrad.

Na pozemku nad opěrnou zdí stojí starý objekt, který sloužil patrně pro údržbu tratě. Objekt je jednopodlažní s pultovou střechou. Půdorysná stopa je výrazně protáhlý obdélník o rozměrech 30×4,6m.

Je navržena přestavba objektu na saunové centrum s relaxační plochou v úrovni současné střechy, v novém proskleném kubusu. Vstupní prostory, šatny a sociální zázemí je v kolmé přístavbě pod úrovní terénu. O patro výš jsou tři sauny s celkovou kapacitou 30 osob, jsou zde také sprchy a saunový bazének. Ve skleněné nástavbě je umístěna odpočinková místnost. Část prostoru je vyhrazena pro provádění masáží. Prosklená část je proti pohledům zvenčí chráněna z východní strany průsvitnými závěsy. Směrem k centru města je ponechán panoramatický výhled.

Plná obsazenost centra je uvažována 40 lidí při zaplnění všech částí centra.

Zastavěná plocha stavby včetně přístavby je 211m2. Obestavěný prostor 1117m3.