schwarzplan
schwarzplan
parter
parter
1. patro
1. patro
2. patro
2. patro
řez
řez
pohled J
pohled J
pohled S
pohled S
pohled V
pohled V
pohled Z
pohled Z
Vila na Hřebenkách – rekonstrukce
Pěkná předválečná moderní vila na svahu s překrásným výhledem do údolí Prahy. Jižní bohatě prosklená fasáda však osvětluje jen polovinu dispozice. Za středovou zdí je temno, chladno. Tato nevyváženost ve směru jih – sever je to první, čeho si všimnete. Jinak má dům ale výbornou energii, říká o sobě, že chce přestavět, aby mohl být lepší. Odstraňují se příčky, proměňují se funkce místností. Středová zeď se nahrazuje skleněnou přepážkou. Do severní části poprvé vniká slunce. Původně nehostinné prostory ožívají.
Postupně se řeší i zahrada s opěrnou zdí místo plotu, přestavují se garáže a vjezdová rampa. Zvenčí nemají být změny příliš patrné. Jezdí se po celé republice a na místě porovnávají stavební materiály. Jejich textura, barevnost, schopnost přizpůsobit se místu.
Byty jsou navrhovány jako nájemní.
Investoři jsou inteligentní lidé s přehledem v oboru. Spolupráce byla příjemná. Kvalita nemusela být vysvětlována. Naopak investor byl občas v požadovaných úpravách i radikálnější. Smysluplné byť dražší bylo vždy upřednostněno před polořešením. Odlévaly se madla a kličky, posuzovány nebyly jen vizuální hodnoty, ale i taktilní vlastnosti předmětů, jejich vůle k autentickému projevu. To představovalo velmi radostnou dimenzi spolupráce.
Užitná plocha: 460 m² + 50 m² garáž, celkem 510 m²
Zastavěná plocha: 200 m² + 50 m² garáž, celkem 250 m²
Obestavěný prostor: 2500 m³

Vila na Hřebenkách
Praha
projekt 2006, realizace 2008
Autor: Martin Řežábek

You may also like

Back to Top