schwarzplan
schwarzplan
situace
situace
přízemí
přízemí
1. patro
1. patro
řez AA'
řez AA'
řez BB'
řez BB'

Rodinný dům v Mníšku pod Brdy

Pozemek na velmi zajímavém místě nedaleko náměstí i zámku, který tvoří přímo kulisu nové scény. Přesto je to pozemek, kde je úspěšná realizace rodinného domu podmíněna překonáním mnoha překážek, ať již se jedná o sousedství hlavní silnice nebo nemístně přerostlého bytového domu na severní hranici. Klient má zájem o řešení, které přesahuje do veřejného prostoru. Vzniká návrh , jehož částí je nový parter nejbližšího okolí a obnovená řada stromů podél silnice.

Dům je navržen k severnímu okraji pozemku, takže zahrada se otevírá před jižní fasádou, dostatečně osluněna. Hmota domu je ve spodním patře rozlehlejší, její členitost umožňuje vytvoření diferencovaného prostoru s výškovou gradací. Horní patro je dělené na dvě samostatné hmoty vystupující nad terén přilehlý k severní komunikaci. Každá část slouží jiné generaci, jiným požadavkům, aby se setkaly ve společné hale s vlastním vstupem. Dispozice v přízemí je založena na trojůhelníkovém diagramu funkcí. Oddechová, kulinářská a stolovnická. Na rozhraní jídelny a kuchyně je vnitřní zahrada, záliv přírody zasahující do nitra domu.

Tvarování domu je ovlivněno tím, že leží na hranici městské památkové zóny. Proto sedlové střechy a figura, která vychází z tradičního výrazu.

Barevnost je decentní a materiály poctivé, kvalitní s důrazem na detail.

Zahrada je dále vybavena biotopickým jezírkem a zahradním domkem u potoka. Západní hranice zahrady je lemována kamennými opěrnými zdmi, které poskytují ochranu před hlukem z ulice.

Plocha pozemku………………………………………………1592m²

Zastavěná plocha stavby………………………………..….213 m²

Obestavěný objem…………………………………..………1386 m³

Užitná plocha (bez garážových stání a zahradního domku)…..258 m²

Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Mníšek pod Brdy
studie 2011, DÚR, DSP 2012, DPS 2013
autoři: Martin Řežábek

You may also like

Back to Top